Zatmění, novoluní a naše podvědomí: Tajemná poselství z našeho nitra

Dnešní noc se přímo nabízí ke sledování hvězd a nebeských těles. Je to dneska 8. dubna 2024, a právě dnes večer v 20:20 hodin se odehraje novoluní. Ale nečekejte jen na nový Měsíc – dnes je Měsíc neuvěřitelně blízko Zemi, jen 359 810 km (obvykle je tato vzdálenost 384 400 km). A jako třešnička na dortu, jen pár minut před novoluním se připravte na úplné zatmění Slunce, první tohoto roku 2024!

Je až pozoruhodné, jak takové astronomické jevy mohou mít vliv na naše nitro, naše sny a celkově na naše duševní zdraví. Nedávno mi moje skvělá kamarádka sdělila, jak se jí včera večer špatně usínalo, budila se a zdály se jí divné sny… Rozhodla jsem se, že se na toto téma trochu rozepíšu, protože je toto neuvěřitelně zajímavá problematika a mám s tím dost zajímavých zážitků.

Měsíc ovlivňuje naší planetu i člověka

Měsíc, ten náš nejbližší soused ve vesmíru či přirozená družice Země, ovlivňuje vodu na planetě například příliv a odliv v oceánech, ale i naše vlastní tělo. Ať už je to jen blízká romantika, nebo vědecký fakt, naše tělo je tvořeno z obrovského množství vody (60 – 70 %). A co je ještě zajímavější – náš mozek má vody ještě víc, až 80 %! Takže jak Měsíc ovlivňuje oceány, ovlivňuje i nás. Během úplňku mnozí z nás pociťují zvýšené zadržování tekutin v těle, což se může projevit jako nepříjemné otoky, nadýmání nebo obecné nepohodlí. Pocit, který známe občas asi všichni, ale často nevíme, odkud přesně přichází…

A co teprve emocionální stav? Úplněk i novoluní vrhají své neviditelné paprsky i do naší psychiky. Jakmile se blíží tyto astronomické události, mnoho lidí začíná pociťovat zvýšenou úzkost a stres. Není divu, že takové období může vyvolat nespavost a problémy se spánkem. A když tělo a mysl nejsou v souladu, není jednoduché najít klid a dostat se do hlubokého spánku. Abychom mohli usnout je nezbytní uvolnit celé tělo i hlavu (rozuměj myšlenky). 🙂

Někteří z nás pak mohou být citlivější na světelné podmínky, a co víc – na silné světlo Měsíce! Během úplňku je noci zářivější, což může mít vliv na kvalitu našeho spánku. Citlivější jedinci mohou mít problémy s usínáním a probouzením v noci, kdy Měsíci září naplno.

Novoluní a co nám přináší

A co si počít s těmi vzácnými momenty, jako je dnešní novoluní? Novoluní nás přenáší do nových začátků a obnovy. Tato fáze může vyvolávat pocit naděje a optimismu a nabízet příležitost k tomu, abychom se zbavili starých zvyků a myšlenek a přijali nové směry a cíle. Jako by Měsíc otevíral nová dveře, ať už naší duši či našemu nitru, aby mohly projít skrz ně a obnovit se. A proto Měsíc osvětluje temná zákoutí naší duše, mysli, těla i emocí, aby nám pomohl je osvětlit natolik, abychom se jich následně mohli zbavit jednou provždy!

A co sny? Při snění naše logická mysl spí, podvědomí má tedy volné ruce a náš mozek funguje na vlnách hluboké meditace. O tom bych Vám mohla vyprávět celý román. Kolik zapomenutých traumatických vzpomínek, emocí či programů ve snech mi moje darovalo moje podvědomí během nejsilnějšího Měsíce. Děkuji za ně! Během novoluní se zdají sny živější, emotivnější, někdy i trochu divočejší. Je to jako by podvědomí otevíralo své šuplíky a vytahovalo z nich všechny ty staré vzpomínky a emoce, které jsme možná už dávno zapomněli. A tak Měsíc přichází do našich snů jako obrovských reflektor, aby nám posvítil důkladně na to, co je stále součástí našeho života a je potřeba s tím pracovat!

Co tedy dělat při novoluní, abychom se co nejlépe vyspali a využili jeho zvýšenou energii:

  1. Od poledne nepít kávu a kofeinové nápoje, místo toho pít dostatek čisté vody.
  2. Nastavit si nové cíle, záměry či předsevzetí (například chodit spát i vstávat ve stejnou dobu).
  3. Před spaním si dát ledovou či horkou sprchu (podle gusta, doporučuji ledovou).
  4. Vyvětrat si ložnici (kyslík potřebujeme všichni).
  5. Pokud nemůžete spát, pusťte si meditaci před spaním či věnujte plnou pozornost svému dechu.
  6. Po probuzení si zapsat veškeré sny, při kterých mám nepříjemné emoce či pocity.
  7. Pokud jsou sny opakující se, velmi nepříjemné anebo dokonce až noční můry je důležité to konzultovat s odborníkem! Naše podvědomí nám něco sděluje a ovlivňuje to nás i spánek.

Důležité je si uvědomit, že sny jsou velmi komplexní a subjektivní fenomén, a tak mohou interpretace zážitků a emocí záviset na individuálních faktorech a životním kontextu každého jednotlivce. Nicméně je zřejmé, že sny mají schopnost přinášet na povrch zapomenuté zážitky a emoce a umožňují nám tak lépe porozumět sobě samým a našemu vnitřnímu světu.